تبلیغات
سایت عکس ،مطالب جالب و خواندنی دانلود جدید ترین نرم افزارها،تم موبایل ، نرم افزار موبایل، بازی موبایل، کلیپ و کتاب موبایل

گزارش كامل سفر متكی به سوریه

منوچهر متكی سه‌شنبه شب جهت دیدار با مقامات سوری در راس هیاتی، تهران را به مقصد دمشق ترك كرد.

وی در این سفر با بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه، فاروق الشرع ، معاون رییس‌جمهور در امور بین‌الملل و سیاسی سوریه و ولید معلم، وزیر خارجه سوریه دیدار و گفت‌وگو كرد.

متكی بشار اسد را در جریان روند تبادل سوخت قرار داد

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه كشورمان با بشار اسد ـ رییس‌جمهور سوریه دیدار كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به سوریه، این دیدار در شهر لازقیه انجام شد. در این دیدار دو طرف روابط دوجانبه، مسائل موجود در منطقه، تحركات اخیر رژیم صهیونیستی و تحولات بین‌المللی را بررسی كردند.

وزیر خارجه كشورمان در دیدار با رییس‌جمهور سوریه ضمن ابلاغ سلام گرم دكتر محمود احمدی‌نژاد روابط دو كشور را استراتژیك خواند و بر برداشتن گام‌های بزرگ‌تر برای متحول كردن روابط اقتصادی دو كشور تاكید كرد.

در این ملاقات شرایط منطقه‌یی و تهدیدات بین‌المللی در منطقه مورد بررسی قرار گرفت و به تحركات كشورهای اسلامی برای مقابله با توطئه‌های دشمنان به عنوان یك گام مثبت و موثر تاكید شد.

بشار اسد نیز در این دیدار روابط ایران و سوریه را استراتژیك و راهبردی ذكر كرد و زمینه‌های فراوان همكاری‌های دو كشور را مورد تاكید قرار داد و گفت: این روابط را برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه و گسترش همكاری‌های منطقه‌یی بسیار مهم و ضروری می‌دانم.

در این ملاقات متكی پیام دعوت رییس‌جمهور كشورمان از بشار اسد برای دیدار رسمی از ایران را به رییس‌جمهور سوریه ابلاغ كرد.

متكی در این دیدار آخرین گفت‌وگوهای ایران و گروه وین را برای رییس‌جمهور سوریه تشریح كرد و بشار اسد را در جریان روند تبادل سوخت قرار داد.


متكی در دیدار فاروق الشرع تاكید كرد:

ضرورت هم‌گرایی كشورهای اسلامی برای خنثی كردن فتنه‌های دشمنان

منوچهر متكی بعدازظهر چهارشنبه با فاروق الشرع، معاون رییس‌جمهور در امور بین‌الملل و سیاسی سوریه ملاقات كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به سوریه، در این دیدار بر ظرفیت‌های فراوان همكاری بین دو كشور تاكید و مقرر شد كه اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی جدید در دستور كار مسوولان ذی‌ربط در دو كشور قرار گیرد.

در این دیدار متكی با اشاره به شرایط منطقه و توطئه‌هایی كه توسط رژیم صهیونیستی برای بر هم زدن امنیت كشورهای منطقه در حال طراحی و دنبال شدن است، بر هم‌گرایی، مشاركت و تحرك كشورهای اسلامی به منظور خنثی كردن فتنه‌های دشمنان تاكید كرد و آن را ضرورتی انكارناپذیر برشمرد.

فاروق الشرع نیز در این دیدار از مناسبات ممتاز دو كشور در همه زمینه‌ها به ویژه چشم‌انداز همكاری‌های اقتصادی و طرح‌های بزرگ تعریف شده به عنوان روابطی نمونه بین دو كشور یاد كرد و رایزنی مستمر مقامات دو كشور در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه را بسیار موثر و مفید خواند و بر آن تاكید كرد.


متكی در دیدار معلم تاكید كرد:

تلاش همه كشورها برای شكستن محاصره غزه

منوچهر متكی امروز با ولید معلم ـ وزیر خارجه سوریه ـ دیدار كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به سوریه، در این دیدار ولید معلم ملاقات وزیر خارجه كشورمان با بشار اسد را بسیار سازنده و مثبت خواند و آن را نقطه‌ی آغاز تحول جدیدی در همكاری‌های دو كشور به ویژه در پروژه‌های بزرگ اقتصادی دانست.

متكی نیز با مرور روابط استراتژیك دو كشور، تهدیدات رژیم صهیونیستی و مساله‌ی محاصره غزه و جنایات رژیم نامشروع اسراییل در قبال مردم مظلوم فلسطین را حائز اهمیت خواند و بر تلاش همه كشورها برای شكستن این محاصره تاكید كرد.

وی هم‌چنین هم‌گرایی و رایزنی‌های كشورهای منطقه در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه را به ویژه در لبنان، عراق و افغانستان دارای اولویت خواند و اقدامات لازم در این زمینه از سوی كشورهای اسلامی را خواستار شد.

در این دیدار هم‌چنین آخرین وضعیت پرونده‌ی هسته‌یی ایران و موضوع تبادل سوخت برای تامین سوخت مورد نیاز راكتور تهران و مذاكرات بین تهران و گروه وین از مسائلی بود كه بین وزیران خارجه ایران و سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

طبق برنامه اعلام شده متكی امشب به کشور بازخواهد گشت