تبلیغات
سایت عکس ،مطالب جالب و خواندنی دانلود جدید ترین نرم افزارها،تم موبایل ، نرم افزار موبایل، بازی موبایل، کلیپ و کتاب موبایل

تكیه‌گاهی به نام پدر


تكیه‌گاهی به نام پدرشما مجرد هستید؟ نه؛ پس می‌شود پرسید كه بچه دارید؟ شاید هم در انتظار كودكی هستید؛ اگر چنین است بدانید كه دو شغل یا حرفه موفق بچه‌ها را درست تربیت نخواهند كرد! بلكه دو پدر و مادر موفق هستند كه بچه‌ها را بخوبی بزرگ خواهند كرد. پس به جای این‌كه همیشه


به فكر كار باشیم با این استدلال كه می‌خواهیم بچه‌ها آینده بهتری داشته باشند، خوب است كمی هم برای آنها زمان بگذاریم.

از سوی دیگر ما فرزندان هم اغلب از خداوند برای داشتن دو تا چشم، دو تا دست، دو تا پا و... سپاسگزاری می‌كنیم. شاید بد نباشد كه برای داشتن دو تا پدر و مادر خوب هم از او تشكر كنیم.

همیشه از نقش حیاتی مادران در رشد و شكوفایی فرزندان صحبت می‌شود، اما حضور پدر نیز به همان اندازه برای فرزندان مهم است. والدین برای كودك نقش پلی به دنیای خارج را دارند. در حالی كه مادر ثبات را به زندگی كودك می‌آورد، پدر نیز محیطی ایمن را برای او به ارمغان خواهد آورد. این دو كمك فوق‌العاده‌ای به رشد كودك خواهند كرد.

شاید گفتن از پدر و نقش او در رشد و شكوفایی بچه‌ها، صحبتی تكراری باشد، اما گفتن و یادآوری اهمیت حضور او در خانه و خانواده هیچ وقت خالی از لطف نخواهد بود. واضح است كه پدر و حضور موثر او در سلامت عاطفی و رشد طبیعی كودك مهم و موثر است.

در طول تاریخ همیشه پدران به عنوان «سوپرمن» خانواده شناخته شده‌اند. در حقیقت پدر همیشه تكیه‌گاه خانواده است و باید محافظت از اعضای خانه را بر عهده بگیرد. در حقیقت حضور پدر در خانه و كنار اعضای خانواده دلگرمی آنان را در پی خواهد داشت؛ دلگرمی‌ای كه راه را برای موفقیت‌های دیگر هموار می‌كند.

تحقیقات، نظر سنجی‌ها و از همه مهم‌تر حقایق ثابت كرده‌اند كه رفتار پدر نقش مهمی در چگونگی رشد و نمو كودك بازی می‌كند.

این نقش در تمام مدت رشد و بالندگی فرزند استمرار دارد. در یك نظر‌سنجی مشخص شده است كودكانی كه پدرانشان در كارهای مختلف مدرسه مشاركت داشته‌اند در انجام تكالیف و درس‌های مدرسه بهتر از سایرین بوده‌اند.

پس به عنوان پدر و در نقش پدر خانواده باید بتوانیم زمانی بیشتر و بیشتر را با اعضای خانواده سپری كرده و در امور مربوط به آنها مشاركت كنیم.

اما شاید با این حجم كار و در دنیای پر سرعت امروز، این كار كمی سخت و بعید به نظر برسد. ولی می‌توان با رعایت نكاتی ساده به این مهم دست یافت.

اولین گام شما برای داشتن خانواده‌ای موفق و بودن عضوی از این خانواده، ایجاد رابطه‌ای مثبت و محترمانه با مادر خانواده است. بچه‌ها معمولاً تحت تاثیر محیط بوده و كاری را انجام می‌دهند كه می‌بینند. وجود رابطه‌ای مثبت میان والدین به رشد سالم بچه‌ها كمك شایانی خواهد كرد.

در ضمن زمان بیشتری را با بچه‌ها بگذرانید و همان‌طور كه با آنها صحبت می‌كنید به حرف‌های‌شان هم گوش دهید. اجازه بدهید كه بچه‌ها با شما صحبت كنند و نظرات و تجارب و احساسات‌شان را با شما در میان بگذارند. اكثر پدران فقط زمانی كه فرزندشان كار نادرستی انجام می‌دهد با او صحبت می‌كنند كه این به هیچ‌وجه درست
نیست. وجود انضباط در زندگی كودكان، مسأله‌ای مهم و ضروری است. این انضباط باید چارچوب محكم و درستی هم داشته باشد. اگر عملی نادرست انجام می‌گیرد كه سزایش تنبیه است، رفتارهای خوب نیز باید پاداش داده شوند.

پدر می‌تواند نقش مهمی در ایجاد این انضباط داشته باشد.

فرزندان معمولاً از پدرشان به عنوان یك الگوی موفق یاد می‌كنند. دختری كه با عشق و احترام پدر‌ بزرگ می‌شود می‌داند كه او سزاوار احترام است. پسر نیز درس صداقت، مسوولیت و تواضع را از پدر می‌آموزد. پس پدری مهربان و نمونه برای آنان باشید.

همچنین به عنوان یك خانواده، سعی كنید كارها را بیشتر با همراهی یكدیگر انجام دهید. همان طور كه همیشه هم گفته شده، صرف یك وعده غذایی كنار یكدیگر بسیار مفید خواهد بود. این فرصتی برای فرزندان خواهد بود تا احساسات و تجربیاتش را با شما در میان بگذارند. یا خواندن كتاب قصه‌ای كوتاه قبل از خواب برای او علاوه بر ایجاد حسی عاطفی و مثبت، شاید بتواند این عادت مفید را هم در او ایجاد كند.

شنبه در پیش‌رو سیزدهم رجب و روز پدر است؛ شاید این روز بهانه‌ای باشد كه پدران‌مان و نقش‌شان را در زندگی بیشتر و بهتر به یاد آوریم. متاسفانه كودكان زیادی هم به تنهایی و با حضور مادر، بزرگ می‌شوند؛ مادرانی كه گاه مجبورند نقش پدر را هم در خانواده ایفا كنند.

عوامل مختلفی این خلأ را ایجاد می‌كنند؛ اما هر چه باشند، خوب است ما با نیم‌نگاهی به آن فرزندان كه از دیدن پدر محرومند؛ بار دیگر زندگی خود را مرور كنیم و تا دیر نشده قدر پدرهایمان را كه هنوز هستند، بدانیم.

این روز را فراموش نكنیم؛ این روزها بیشتر تلنگری بر ما هستند تا برای پدرها و مادرها؛‌تلنگری برای جور دیگر دیدن، یادی كردن و دلی را به دست آوردن؛ تا دیر نشده و تنها افسوسی برجای نمانده است.